CALLIGIA
BLOG
25 marca 2019

Kogo zaprosić na ślub?

Lista gości weselnych jest dla wielu przyszłych małżonków nie lada wyzwaniem i niemal zawsze pojawia się dylemat: czy powinniśmy zaprosić ,,tę” osobę?  Można oczywiście nie zastanawiać się nad tym faktem i po prostu zaprosić wszystkich znajomych, ale jednak mało kto jest w stanie zapłacić za tak huczne wesele. W konsekwencji para młoda musi wyselekcjonować listę najważniejszych gości. Są tacy goście, których zaproszenie jest absolutnie oczywiste,  są jednak też tacy, którzy budzą wiele niepewności.  Oto kilka wskazówek jak ułatwić sobie to zadanie!

 

Na początek

W pierwszej kolejności warto wypisać na kartce wszystkie imiona i nazwiska gości, które przyjdą nam na myśl. Będzie to nasza baza, z której w dalszych etapach będziemy eliminować osoby, które nie będą z nami uczestniczyć w tym wyjątkowym dniu. Tworząc listę potencjalnych gości, oczywiście powinniśmy uwzględnić najbliższą rodzinę. W tym przypadku bardzo pomocni mogą być rodzice, gdyż zazwyczaj to oni najlepiej znają poszczególne koligacje. Pamiętajcie jednak, że jest to wyłącznie WASZE wesele – więc to Wy finalnie decydujecie, kto się pojawi na weselu a sens zapraszania córki dziadka ciotecznego wraz z mężem i dziećmi musicie rozstrzygnąć sami.

W podjęciu takich decyzji może być pomocna poniższa grafika.

 

 

Z powyższego schematu wynika, że jeżeli ktoś jest z naszej najbliższej rodziny, to automatycznie powinniśmy go zaprosić. Jest to jednak ogólny schemat, który niestety nie jest w stanie prześwietlić różnych sytuacji życiowych czy też rodzinnych konfliktów, dlatego ostatecznie musicie zdać się na własną intuicję

Znajomi z pracy

Myślę, że nikt z nas nie wyobraża sobie swojego wesela bez prawdziwych przyjaciół, dlatego ten temat wydaje się oczywisty. Skupmy się jednak na znajomych z pracy. Sprytnym rozwiązaniem jest podzieleni współpracowników na dwie grupy. Jedną z nich będą tworzyć osoby, z którymi spotykacie się po pracy, spędzacie wspólnie czas i dobrze się znacie, pozostali natomiast powinni znaleźć się w drugiej grupie osób, z którymi łączą Was wyłącznie sprawy służbowe. Tych ostatnich możecie poinformować o dacie i miejscu ślubu, pozostałych natomiast zaprosić do wspólnego świętowania na weselu.

 

 

Sąsiedzi

W Polsce powszechnym stało się zapraszanie sąsiadów. Jeżeli są oni jednocześnie Waszymi przyjaciółmi, lub przyjaciółmi Waszych rodziców i spędzacie często czas – to jak najbardziej zaproszenie jest na miejscu. W innym przypadku jest to wyłącznie zbędny kurtuazyjny zabieg.

 

Lista rezerwowa

Pamiętajcie, że może się zdarzyć, iż wielu zaproszonych przez Was gości odmówi uczestnictwa w wydarzeniu. Jeżeli jest to możliwe, możecie zmienić format wesela na bardziej kameralne. Dzięki temu Wasz budżet i wydatki trochę się zmniejszą. W przypadku, jeśli zmiana sali nie jest możliwa warto wypełnić brakujące ,,talerzyki” listą gości rezerwowych. Warto jednak pamiętać, aby takie zaproszenia wręczać najmniej z dwu tygodniowym wyprzedzeniem.

 

Mam nadzieję, że przynajmniej po części udało mi się rozwiać Wasze wątpliwości. Lista gości to bardzo ważny element organizacji ślubu i wesela. Warto więc dobrze ją przemyśleć. Jeżeli zastosujecie powyższy schemat do konkretnej osoby, będzie Wam zdecydowanie łatwiej podjąć właściwą decyzję, a przynajmniej szybciej Was na nią naprowadzi.

X
  • Szukaj
  • Moje konto